Auction 53
53-1553 Aphelen,H.v.
Kongelig Dansk Ord-Bog, oplyst med Exempler og Talemaader. 1. Tome: Dansk og Tysk. Anden Tome: Tydsk og Dansk. 2 Bde. Kopenhagen, Svare 1764. 4°. Ldrbde. d. Zt. mit Rverg. (Rsch. tls. läd., Gelenke etw. brüchig, tls. beschabt u. bestoßen). - Durchgeh. gebr. u. stärker stockfleckig. Vors. u. T. mit Knickfalte. - Selten.