Auktion 106
106-1299 Hahr,T.
Album för Jägare och Jagtvänner, innehällande afbildningar af flertalet bland de inom sverige förekommande jagtbara däggdjuren. Stockholm, Eklund 1869. Qu.4°. Mit 18 kolor. lithogr. Taf. 1 Bl., 51 S. Hldr. d. Zt. mit aufgez. illustr. Deckeltitel des OU. (Innengelenke brüchig).
Die Tafeln zeigen u.a.: Bär, Hase, Otter, Hermelin, Elch, Robbe, Hirsch, etc. - Tls. leicht fleckig u. gebräunt, tls. Bindung etw. gelockert. - Exlibris. - Selten.