Auction 58

Author: Stephensen,M. (Olafsson).

58-6225 Stephensen,M. (Olafsson).

Stephensen,M. (Olafsson).Island i der Attende Aarhundrede, historisk-politisk skildret. Kopenhagen, Thiele 1808. Mit 3 gefalt. Tab. XVI, 451 S. Ldr. d. Zt. mit goldgepr. Rckn.-Fileten u. Rsch. (Tls. berieben u. bestoßen, einige kl. Wurmspuren). [...]
(Sammlung Wolters)

58-6226 Stephensen,M. (Olafsson).

Stephensen,M. (Olafsson).Kort Beskrivelse over den nye Vulcans Ildsprudning i Vester-Skaptefields-Syssel paa Island i Aaret 1783. Kopenhagen, Möller 1785. Mit 1 gefalt. Tab. XVI, 148 S. Hldr. d. Zt. mit Rsch. (Tls. berieben u. bestoßen). [...]
(Sammlung Wolters)

58-6227 Stephensen,M. (Olafsson).

Stephensen,M. (Olafsson).Kort underretning om den islandske handels förelse, fra aar 874 til 1788, med tilsöiede tanker om, hvorledes... til fordeel for island. Kopenhagen, Thiele 1798. 71 S. Umschl. d. Zt. (Rckn. beschäd., mit Fehlst.). [...]
(Sammlung Wolters)