Auction 60
60-4457 De islandske
Sagaer. Paa dansk ved Selskabet til Udgivelse af islandske Sagaer. Med Tegninger fra Island af Johannes Larsen. 3 Bde. Kopenhagen, Gyldendal 1960. Gr.4°. Mit zahlr. illustr. von J.Larsen, sowie Karten u. gefalt. Tab. 321; 320; 366 S. Schöne Ohldrbde. mit Schwarzpräg. a. Rckn. u. goldgepr. Rckn.-Tit. (Minimal bestoßen). - Zweite Ausgabe. - Exlibris.