Auction 57
57-26 (Herrgott,M. u. V.Thuillier).
Vetus disciplina monastica: seu collectio auctorum Ordinis S. Benedicti maximam partem ineditorum, qui ante sexcentos fere annos per Italiam, Galliam atque Germaniam de monastica disciplina tractarunt. Continet res non modo monasticas, sed etiam ecclesiasticas ad historiam sacram pertinentes. Cum triplice indice, I.Libororum & capitum. II.Vocum exoticarum III.Rerum & verborum. Prodit nunc primum opera & studio ** Presbyteri & Monachi Benedictini e Congregatione S. Blasii in Silva Nigra Paris, C.Osmont 1726. 4°. Mit gest. Portr. LXVII S., 2 Bl., 594 S., 17 Bl. Blindgepr. Schweinsldr. d. Zt. über Holzdeckeln, mit spät. goldgepr. Rsch. u. Messing-Schließen. (Gebräunt, zahlr. Wurmlöcher, hint. Deckel Wurmschaden, tls. fleckig, Ecken tls. eingerissen).
Attributed to Marquard Herrgot and Vincent Thuillier by NUC pre-1956. Nicht bei Brunet u. Ebert. Erste Ausgabe. - "Il est certain que dom Vicent Thuillier a eu part au livre intitulé Vetus disciplina monastica ... La préface de 67 pages, qui est à la tête de ce recueil, excita de grandes plaintes ... Dom Vincent Thuillier passa pour en être auteur. Il protesta qu'il n'avait eu d'autre part à cet ouvrage que de reformer la latinité de dom Hergott." (Cf. François, J. Bibliothèque générale des écrivains de l'ordre de saint Benoit, t. 3, p. 138 (Bouillon, 1778). - Sehr selten. - Papierbedingt leicht gebräunt, tls. stockfleckig. Anfang u. Ende mit Wurmlöchern. Vors. mit Wurmgängen. St.a.T. Bibl.-Zettel a. Vors.