Auktion 73

73-2547

Novi Commentarii Academiae Scientiarum Imperialis Petropolitanae.

Bd. 01. Ad Annum 1747. et 1748. St.Petersburg, 1750. 4°. Mit gest. Front., gest. Titelvign. u. 16 (statt 17, ohne Taf. 4, wohl nicht erschienen) gefalt. Kupfertaf. 1 Bl., 498 S., 3 Bl. Umschl. d. Zt. (Rckn. mit Fehlstellen, beschabt u. best.).

Graesse II, 236-237. Ebert 5050: "Sehr geschätzt." - Umfangreiche Folge der Akademieschriften im Originaldruck. - A famous publications of the Academy of Sciences founded by Peter the Great, containing important works of prominent scientists of that period in mathematics, physics, mechanics, astronomy, meteorology, biology, anatomy, medicine, etc. - Mit Beiträgen von L.Euler: De superficie conorum scalenorum...; Theoremata circa divisiores numerum; Variae demonstrationes geometricae; De propagatione pulsuum per medium elasticum; De motu nodorum lunae eiusque inclitationis ad eclipticam variatione; Quantum motus terrae a luna perturbetur accuratius inquiritur. - Lomonossow: Supplementum ad meditationes de vi aeris elastica. - W.Krafft: Dissertatio geometrica de problematis aliquot conicis par analysin concinne soluendis; Observationes meteorologicae; Observatio eclipseos solaris. - Weitere Beiträge von: G.W.Richmann, J.Weitbrecht, S.Krascheninnikow u.a. - Breitrand. Ex., tls. stockfl.

Novi Commentarii Academiae Scientiarum Imperialis Petropolitanae. | Bild Nr.1