Auktion 107
107-1313 Berch,C.R.
Beskrifning öfwer Swenska Mynt och Kongl. Skade-Penningar,... Uppsala, Edman 1773. Kl.4°. Mit 1 Kupfertaf. 8 Bl., 373 S. Hldr. d. Zt. (Berieb. u. best.).
Feuchtigkeitsfleckig. - Dabei: Ders. Namnkunnige svenska herrars och fruers skade-penningar... Teil 3. Stockholm 1781. Mit 10 Kupfertaf. - Warburg,K. Hedlinger ett bidrag till frihetstidens konsthistoria (SA), Göteborg 1890. - Chevalier,M. Om myntet, afhandling... Stockholm 1867. - Inledning til närmare knuskap om swenske mynt... Lund 1796. - Zus. 5 Bde.