Auktion 83

83-77

Avancinus,N.

Imperium romano-germanicum, a Carolo Magno primo romano-germanico Caesare, per quadraginta novem Imperatores et germaniae Reges, et ex his per XIV. austriacos, ad Augustissimum et invictissimum rom. Imperatorem Leopoldum Hungariae Bohemiaeque Regem, &c. Deferente Coelo, Suffragante Sanguine & Virtute, Conspirante Septemvirorum Concilio, Plaudente Europa devolutum, eiusdemque sacratiss: maiestatis imperii auspiciis ab antiquissima ac celeberrima Universitate Austriaco-Viennensi, in publica Orbis Laetitia Caesarum Elogiis Concinnatum, ac demisissime Oblatum. Mit gest. Front. und 51 Textkupfern. Wien, Cosmerovius 1658. Fol. 6 Bl., 317 S. Prgt. d. Zt. (Fleckig, etwas bestoßen u. angestaubt).

VD 17 23:292398L. Graesse 1, 260. - Das schöne Frontispiz zeigt Leopold I. zu Pferde. Die Textkupfer mit von Gerhard Bouttats gestochenen Kaiserbüsten mit Portraits von Karl dem Großen bis Leopold I. - Meist im Rand etwas stockfleckig.

Avancinus,N. | Bild Nr.1

Avancinus,N. | Bild Nr.1