Auktion 71
71-3569 Danske Magazin,
indeholdende Allehaande Smaa-Stykker og Anmerkninger til Historiens og Sprogets Oplysning. Bde. 1-2. Kopenhagen, Glasing 1745. 4°. Mit 2 gest. Titelvign. u. einigen Textkupf. 6 Bl., 369 S., 6 Bl.; 4 Bl., 372 S., 6 Bl. Mod. Hldrbde.
Die Kupfer zeigen Porträts, Siegel, Münzen, u.a. - Etw. gebräunt, tls. stockfl. Hs. Besitzverm. a. T. Exlibris. - Dazu: Beronius. Wid Theras Kongl. Högheters, Hans Kongl. Höghets, Swea och Götha Rikes Cron-Printses Prints Gustafs, och Hennes Kongl. Höghets, Cron-Printseßans Sophia Magdalenas, Höga Bilagers-Act, i Stockholm then 4. Nov. 1766. Stockholm (1766). Mod. Pbd. - Hans Kongl. Maj:ts Tal, til Riksens Ständer uppa Riks-Salen wid Riksdagens början den 25. Junii 1771. Stockholm, Gresing 1771. Mod. Pbd. - Selten. - Exlibris.