Auktion 68
68-4409 Hertel,C.V.
Forsog til en antiqvarisk-historisk Beskrivelse over Aarhuus Dom- og Cathedral-Kirke, tilligemed alt hvad der staaer i nøye Forbindelse med den, saasom dens Proesules og Directeurer, Embedsmoend og Betjente tilligemed disses faste Embedsindkomster, fra dans første Begyndelse af, hele Catholicismen igjennem indtil vor Tid. 7 Tle. in 2 Bdn. Haderslev, Seneberg 1809-10. Mit gest. u. gefalt. Front. Marm. Hldrbde. d. Zt. mit dekorat. Rverg. u. Rsch. (Tls. berieb. u. best.).
Erste, wohl einzige Ausgabe. - Front. mit Ansicht d. Domkirche v. Aarhuus (mit kl. Falzeinriss). - Etw. gebräunt, tls. stockfl. Exlibris.