Auction 68
68-4096 Acta Academiae Scientiarium Imperialis Petropolitanae.
Jg. 1777. Pars prior-posterior in 2 Bdn. St.Peterburg, Academiae Scientiarium 1778-80. 4°. Mit 2 gest. Titelvign. u. zus. 22 gefalt. Kupfertaf. X, 100, 384; VIII, 84, 395 S. Läd., abweichende Pbde. d. Zt. (Deckeln tls. lose, Bd. 1 ohne Rckn., tls. beschabt., fl. u. best.).
Tl. II enthält u. a. 7 Beiträge in Erstdrucken von Leonhard Euler: De integratione formulae. - De valore formulae integralis. - Novae demonstrationes circa resolutionem numerorum in quadrata. - Considerationes circa brachystochronas. - Sur l'effet de la refraction dans les observations terrestres. - De motu oscillatorio penduli cuiuscunque, dum arcus datae amplitudinis absolvit. - De theoria lunae ad maiorem perfectionis gradum evehenda. - Ferner ein Beitrag von D. Bernoulli (De compensationibus horologicis et veriori mensura temporis) und 5 Beiträge von P. S. Pallas über Zoologie. - Breitrand., unbeschn. Ex. Taf. tls. lose. Blattränd. etw. angefranst. Tls. gebräunt u. stockfl.