Auction 67
67-4217 Holk,H.
Provincial-Lexicon over Dannemark og Hertugdommene Schlesvig og Holsteen, indeholdende geographisk og chorographisk Beskrivelse over Stifter, Amter, Herreder, Sogne, Staeder,... Kopenhagen, Hallager 1778. 2 Bl., 572 S., 1 Bl. Hldr. d. Zt. mit Rverg., Rsch. u. marm. Deckeln.
Bibl. Dan. II,597. Sehr seltene erste, wohl einzige Auagabe. - Durchschossenes Ex. Etw. gebräunt, tls. stockfl. St.a.T.