Auktion 58
58-5665 Brocman,N.R. (Hrsg.).
Sagan om Ingwar Widtfarne och hans son Swen, frän gamla Isländskan öfwersatt, och undersökning om wäre runstenars älder, i anledning af samma saga, samt företal om sagans trowärdighet; hwaruti de förr hos oss utgifna sagors wärde tillika stadfästes... Stockholm, Salvius 1762. Kl.4°. 1 Bl., XLIV, 280 S., 3 Bl. Hldr. d. Zt. mit Rsch. (Etw. berieb. u. best., ob. Kap. mit kl. Fehlst.).
Fiske 644. Erste Ausgabe, selten. - Etw. gebräunt, Name auf Innendeckel. - Exlibris.