Auktion 129
129-838 Campe,J.H.
Robinson den Yngre, en laererig og med tvende kobbere forsynet morskabsbog for börn. Oversat, efter den ottende Udgave, af Plesner, Praest in Kolding, og ledsaget me en Fortale af F. Hoegh-Guldberg. Kopenhagen, Schultz 1814. Mit gest. Front. u. 1 Kupfertaf. von Weyse nach Stöttrup. XXIV, 479 S., 1 Bl. Hldr. d. Zt. (Berieb. u. best.).
Ullrich 75, 7 bd. - Zweite dänische Ausgabe (EA 1784-85). - Hs. Besitzverm. a.V. u. Innendeckel. - Dabei: Ders. Robinson Crusoe, bearb. v. E. Treuberg. Kopenhagen, Hansen o.J. - Ders. Robinson Kruse. Pragtudgave. Kopenhagen, Erichsen 1909. - Ders. Robinson... illustr. V. Andersen. Kopenhagen, Hasselbalch 1920. - Ders. Robinson Crusoe... S. van Horten. Kopenhagen, Hoffensberg & Trap 1890. - Zus. 5 Bde.