Auktion 65
Autor: Lundberg,P.
65-3384 Lundberg,P.Den swenska frö-samlaren, eller Kårt underrättelse, om allehanda trägårds-fröns producerande under wårt swenska climat; trägårdarnes tillstånd sedan år 1740. Ett nytt planteringssätt, med åtskillige sorter kärnstammar; någre swenske och för hälsan tjenlige krydder, så wäl som några uplysningar, som befästa mitt förra werk, trägårds-praxis kallat. Stockholm, Wennberg 1775. Kl.8°. Mit 4 gef. Holzschnitt-Taf. 15 Bl., 146 S., 8 Bl. Mod. Hldr. mit Rtit. [...] (Botanik)