Auction 115
115-1667 Oersted,H.C.
Erindringsord af Foreloesninger over Chemiens almindelige Grundsoetninger. Anden Udgave. Kopenhagen, Seidel 1826. 2 Bl., 95 S. - Angebunden: Zeise,W.C. Erindringsord til Foreloesninger over anvendt Chemie. Ebda. 1825. 2 Bl., 104 S. - Forchhammer,G. Erindringsord til Foreloesninger over anvendt Chemie, fornemlig for saa vidt den angaaer Stoffer af Mineralriget. Ebda. 1826. 1 Bl., 70 S. Hldr. d. Zt. mit Rsch. (Etw. berieb. u. best.).
I. Poggendorff II, 310. 2. Aufl. (EA 1825) des Leitfadens zu Oersteds Vorlesungen über die Grundlagen der Chemie. - Etw. stockfleckig, N.a.T.