Auction 115:

  Auction 71

71-3589

Konungens

Tal, hallit pa Riks-Salen then 17 Februarii 1789, i alla Fyra Standens narwaro. Stockholm (1789). 4°. Mit Holzschn.-Titelvign. 4 Bl. Mod., marm. Pbd. mit goldgepr. Deckelsch.

Selten. - Leicht gebräunt u. etw. wasserrand. Exlibris. - Dazu: Creutz,G.P. Tal, hallit af Konungen i Ordens-Capellet den 28 apr. 1786, da grefve Carl Bonde til Björnd, dubbades til Riddare af Seraphimer-Orden, efter framledne. Stockholm 1786. Mod. marm. Hldr. - Kongl. Maj:ts Tal hallit til Riksens Ständer pa Riks-Salen... then 28. April 1789. Stockholm (1789). Mod., marm. Pbd. - Kongl. May. Placat, Kongl. May. Placat angående thet emoot Kongl. Mayst. aff General Staterne ulhi the foreenade Nederland publicer ade Krijgh. Stockholm, Mantiff (1675). Mod. Pbd. - 1 weiteres. - Gebrauchssp.

Konungens | Bild Nr.1

Konungens | Bild Nr.1

Next auction 115

takes place on October , 8-10. 2020