Auktion 73

73-2922

Goldast von Haiminsfeld,M.

(Collectio constitutionum imperialium, hoc est, DD.NN. NN. Imperatorum, Caesarum, Ac Regum Augustorum, Sacri Imperii Germano-Romani, Recessus, Ordinationes, Decreta, Rescripta, Mandata, & Edicta, in publicis Comitiis promulgata, aut alias edita; inde ab instauratione primae Monarchiae Germanae usq[ue] ad D.N. Imp. Caes. Matthiam P.F. Aug. P.P. inclusive, sub Sacratissimae Maiestatis eius auspiciis collecta, & partim ex publicis monumentis, partim ex Ordinum Imperii Archivis, in lucem reducta. In quibus quidquid de Iurisdictione Imperii & Ecclesiae, potestate Imperatoris & Papae, auctoritate & libertate Regum, & caeterorum Imperii Occidentalis Ordinum, per Magnam Germaniam, id est, Theutoniam, Franciam, Italiam, Hispaniam, Angliam, Hungariam, Poloniam, Bohemiam, Daniam, &c. de iuribus civilibus & feudalibus, Pace religiosa ac profana,...3 Tle. in 1 Bd. Ffm., Kopffius; Hanau Halbeius u. Offenbach, Nebenius 1609-1615). Fol. Mit 3 Holzschn.-Druckerm. 6 Bl., 400 S., 14 (d.le.w.) Bl.; 23 (statt 2) Bl., 660 S., 34 Bl.; 11 (statt 12) Bl., 314 S. Ldr d. Zt. mit goldgepr. Fileten. (Kap. u. Gelenke mit Ldr. erneuert, berieb. u. best., tls. Schabspuren).

Vgl. Dünnhaupt 12.I.3 (Ausg. 1613) u. 12.II.1 (für Bd. 2). Graesse III, 108. VD 17 1:018389G. - Bd. 2 m.d.T.: "DD.NN. Imperatorum Caesarum Augustorum, Regum, Et Principum Electorum S. Romani Imperii, Recessus, Constitutiones, Ordinationes, Et Rescripta, In Publicis Comitiis promulgata, aut alias edita, A Carolo Magno Primo E Germanis Imperatore, adusque D.N. Imp. Caesarem, Rudolphum II. P.F. Aug. P.P." hier vorgebunden. Bde. 2-3 ohne sep. Titelbl. - Vorlageform des Erscheinungsvermerks von Bd. 2: Hanoviae Excudebat Johannes Halbeius, Impensis Petri Kopffii. Anno M.DC.IX. - Vorlageform des Kolophons von Bd. 3: Offenbachi Isenburgiorum, Anno Domini. M.DCX. - Ohne Tit. u. Druckverm. f. Bd. 1. - Gebräunt u. stockfl., tls. kl. Tintenfl. im Schnitt. Tit. des. 2. (hier vorgebunden) bds. mit unterl. kl. Ausschnitt u. hs. Besitzverm.

Goldast von Haiminsfeld,M. | Bild Nr.1