Auktion 110:

  Auktion 108

108-2130

Unzer,J.A.

Histoira om de märkwärdigaste jordbäfningar som timat pa jordklotet, jämte physicaliska undersökningar inwärtes byggnad och orsakerne till jordbäfningar... Stockholm, Marquard 1802. 4 Bl., 416 S. Hldr. d. Zt. (Etw. best. u. berieb., Hdeckel mit Fehlstelle im Papierbezug). - Sehr selten. - Behandelt das Erdbeben von Lissabon 1755. - Tls. gering gebräunt. N.a.T.

Unzer,J.A. | Bild Nr.1

Unzer,J.A. | Bild Nr.1

Nächste Auktion 110
findet am 11. und 12. Oktober 2019 statt