Auction 120:

  Auction 110

110-1226

Büsching,A.F.

Historie om de tegnende skionne Kunster; samt et Tilloeg om de skionne Kunsters Fremgang i Dannemark og Norge, og en Beskrivelse over Indenlandske Kunstnere og dere Woerker i dette Aarhunrede. Kopenhagen, Gyldendals 1783. Mit gest. Titelvign. 11 Bl., 371 S., 17 Bl. Hldr. d. Zt. (Stärker berieben u. bestoßen, tls. beschabt).

Vgl. GV 22, 307. (Deutsche Ausg.). - Dänische Übersetzung d. Werkes "Entwurf e. Geschichte d. zeichnenden Künste." - Gebrauchssp.

Büsching,A.F. | Bild Nr.1

Büsching,A.F. | Bild Nr.1

Next auction 120

takes place in October , 14-16. 2021