Auktion 120:

  Auktion 110

Autor: Büsching,A.F.

110-1226 Büsching,A.F.

Büsching,A.F.Historie om de tegnende skionne Kunster; samt et Tilloeg om de skionne Kunsters Fremgang i Dannemark og Norge, og en Beskrivelse over Indenlandske Kunstnere og dere Woerker i dette Aarhunrede. Kopenhagen, Gyldendals 1783. Mit gest. Titelvign. 11 Bl., 371 S., 17 Bl. Hldr. d. Zt. (Stärker berieben u. bestoßen, tls. beschabt). [...]

110-3152 Büsching,A.F.

Büsching,A.F.Neue Erdbeschreibung. Tl. 5, Abt. 1-4. Hbg., Bohn 1768-1807. Mit 1 gest. Tvign. Hldrbde. d. Zt. mit Rverg. (3) u. Hldr. d. Zt. mit Rverg. (1) (Bde. 1-3 wurmspurig, tls. best. u. berieb.). - ADB III, 644 ff. - Tls. leicht gebräunt u. fl., Bd. 2 leicht feuchtigkeitswellig. [...]
(Asien)

Nächste Auktion 120
findet von 14-16. Oktober 2021 statt